Jímka je uzavřená nádrž, ve které se shromažďují odpadní vody v pevné i kapalné formě. Je navíc bezodtoková. Velmi často představuje jediné a zároveň nejlepší řešení pro nemovitosti, které z různých důvodů nejsou napojené na kanalizaci. Nesprávné používání však může vést k vážným problémům. Jak se tedy problémům s jímkou vyhnout?
Jaké jsou příčiny častých problémů s betonovými jímkami?
Betonové jímky jsou nejoblíbenějším řešením pro majitele rodinných domů, bytových domů a hotelů bez přístupu ke kanalizaci, zejména proto, že jsou bezodtokové. Bohužel v důsledku nesprávného používání mohou vzniknout nepříjemnosti. Nejčastějším důvodem je nepravidelné čištění a nedostatečná kontrola technického stavu. Pokud se chcete těmto potížím vyhnout, přečtěte si jak předejít problémům s betonovými žumpami.
Správné používání betonové jímky
Abyste se vyhnuli problémům, je vhodné dodržovat pravidla kontroly. V případě netěsnosti je nutné závadu co nejdříve odstranit a zkontrolovat domácí spotřebiče, jako je myčka, toaleta nebo pračka. Celý systém betonové jímky by měl být kontrolován minimálně jednou za 2–3 roky. Kromě toho by se v toaletě neměly používat škodlivé čisticí prostředky nebo nebezpečné chemikálie. Také by se neměly splachovat cigaretové nedopalky, zvířecí chlupy, hygienické potřeby a jiné předměty – kromě toaletního papíru. Na jímku negativně působí i benzín, barvy, maziva a oleje. Doporučuje se těmto látkám vyhýbat, aby se nedostaly dovnitř.
Vyprazdňování a čištění betonové jímky
Frekvence vyprazdňování a čištění závisí především na velikosti nádrže a rychlosti jejího naplnění. Například u nádrže o objemu cca 10 m³ a 3–4 členech domácnosti by mělo vyvážení probíhat každé 3–4 týdny. Při větším počtu osob samozřejmě častěji. Pro kontrolu stavu naplnění jímky se doporučuje instalovat speciální senzor. Pokud si nejste jisti, jak velkou jímku zvolit, přečtěte si náš průvodce výběrem velikosti domácí jímky.
Proč je doma cítit nepříjemný zápach?
Nepříjemný zápach v domě i jeho okolí často souvisí s vyvážením jímky. Vzniká v důsledku podtlaku, který nasává vodu z umyvadel, toalet, myček nádobí a dalších zařízení – ta je znečištěná, a proto i zapáchá. Aby se těmto zápachům předešlo, doporučuje se instalace odvětrávacího komína, který se umisťuje na strop betonové jímky. Kromě toho se doporučuje přibližně dvakrát měsíčně nasypat do toalety speciální přípravek urychlující rozklad organických látek.
Jak chránit betonovou jímku před poškozením?
Základní ochranou betonové jímky je rozumné hospodaření s vodou. Problémy může způsobit i nadměrná spotřeba vody. Omezení spotřeby pomáhá chránit jímku a zároveň šetří peníze. Doporučuje se také vysadit nad a okolo jímky trávník, ale vyvarovat se výsadbě stromů či keřů s rozsáhlými kořenovými systémy. Rovněž není vhodné přejíždět po poklopu jímky autem – hrozí poškození odvodnění a samotné konstrukce. Při plánování domu se proto vyplatí zvolit správné místo pro instalaci jímky.