Jednokomorové a dvoukomorové jímky – kterou z nich vybrat?

Jednokomorová nebo dvoukomorová jímka? Tuto otázku si klade mnoho lidí, kteří stojí před výběrem správné nádrže na odpadní vody pro svůj dům. Jaké jsou vlastnosti obou typů jímek? Který model bude lepší? Poradíme vám.

Jímka – konstrukce a specifikace

Jímka (tzv. dolní komora) je podzemní nádrž s určitou kapacitou, většinou bez odtoku, vyrobená z betonu nebo plastu, do které se svádějí splašky z domácí kanalizace. Mezi různými typy jímek rozlišujeme:

  • jednokomorové jímky,

  • dvoukomorové jímky,

  • vícekomorové jímky.

Chcete-li vědět víc o rozdílech mezi materiály, podívejte se na článek betonové vs. plastové žumpy, kde srovnáváme výhody a nevýhody obou řešení.

Co jsou jednokomorové jímky?

Jak název napovídá, jednokomorové jímky mají pouze jednu komoru a kontrolní otvor. Od dvoukomorových se liší nejen konstrukcí, ale i cenou. Jednokomorové jímky jsou mnohem levnější – jak při pořízení, tak v provozu. Obvykle se instalují na menších pozemcích, kde není možné umístit dvou- nebo vícekomorový model. V případě menších nádrží je obzvlášť důležité pravidelné vyvážení nahromaděného odpadu fekálním vozem. Nízké pořizovací a instalační náklady činí z jednokomorových jímek velmi oblíbené řešení. Přesto je třeba připomenout, že oproti dvoukomorovým jímkám mají nižší účinnost.

Pokud vás zajímá, jak vybrat správnou velikost jímky, doporučujeme náš přehledný průvodce objemem a provozními náklady.

Čím se vyznačují dvoukomorové jímky?

Dvoukomorové jímky, známé také jako přepadové, jsou vybaveny dvěma inspekčními otvory a dvěma komorami oddělenými přepadovou přepážkou. Jejím hlavním úkolem je zadržet největší nečistoty – tzv. tvrdé splašky. Jak dvoukomorová jímka funguje? Přebytečné kapalné splašky se přelévají z první komory do druhé, kde se upraví a přemění na vodu, která je následně odváděna do drenážního systému nebo vsakována do půdy.

Jednou z hlavních výhod dvoukomorových jímek jsou nízké provozní náklady, díky nižší frekvenci vyvážení odpadu. Tyto nádrže jsou určeny pouze do suchých oblastí. Proč? Instalace jímky na vlhkém místě může vést k samovolnému naplňování nádrže podzemní vodou, což znamená častější vyvážení a tím vyšší náklady na provoz. Je také nutné připomenout, že stavba dvoukomorové jímky vyžaduje povolení od obce.

O postupu získání potřebných dokumentů se dočtete v našem článku o povolení na betonovou žumpu, kde najdete i podmínky pro instalaci.

Co si vybrat – jednokomorovou nebo dvoukomorovou jímku?

Jak vidíte, každé řešení má své výhody i nevýhody. Pokud plánujete instalaci jímky na suchém pozemku a máte možnost legálně odvádět přebytečnou vodu do půdy pomocí drenáže, bude dvoukomorová jímka vhodným řešením. V případě menšího a vlhčího pozemku je lepší volbou jednokomorová jímka.

Kontaktujte nás telefonicky


    Uvedení údajů ve formuláři výše je zcela dobrovolné, avšak zároveň také nezbytné pro náležité zpracování Vašeho dotazu. Veškeré osobní údaje uvedené ve formuláři jsou zpracovávány v souladu s naší Politikou ochrany soukromí Čítajte viac